Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

20 let od povodní

Povodeň století: Z opuštěných pražských čtvrtí jsou města duchů. V Česku bylo čtvrt milionu lidí bez domova

Povodně v Praze (2002) foto: Profimedia

Speciál
Před 20 lety zaplavila Prahu a řadu dalších míst v Česku stoletá voda. Zapátrali jsme v archivech Lidových novin, které se katastrofě podrobně věnovaly. Ve speciálu serveru Lidovky.cz, který bude vycházet vždy ve stejný den s odstupem přesně dvaceti let, najdete autentické dobové články, reportáže i osobní vzpomínky.
  5:00

Čtěte speciál 20 let od povodní

Dobové články z Lidových novin, reportáže, osobní vzpomínky... Více ZDE

Povodně (666x363)

Nejistota a stres se zračily na tvářích většiny lidí, kteří museli opustit své domovy a navyklé každodenní pořádky. Jekot sirén, houkání policejních vozů a výzvy z tlampačů k vyklizení ulic. Takového budíčku se ve středu 14. srpna již druhým dnem dočkaly tisíce obyvatel Prahy i řady dalších měst a obcí. Bezdomovci se během vrcholících záplav stalo téměř čtvrt milionu lidí.

I ti, kteří odmítli výzvy k opuštění ohroženého prostoru, se náhle ocitli mimo navyklé jistoty. Velká část hlavního města země se ocitla bez elektřiny a plynu, doprava začala kolabovat poté, co metro zalila voda.

Někteří obyvatelé míst, kam se přivalila záplavová vlna, si našli ubytování u příbuzných nebo známých. Řadě dalších zbyla jen cesta na „shromaždiště“ a pak do nouzových ubytoven ve školách. Místo navyklého domácího pořádku si lidé všech věkových i sociálních kategorií museli zvykat na každodenní soužití v náhodné komunitě, jejíž členy by si mnohdy nepřáli ani za náhodné spolustolovníky v nádražním bufetu.

Lidé pochopitelně reagovali na výzvy k vyklizení domů různě. Někteří odešli z ohrožených pražských čtvrtí (ve středu to v Praze bylo především Staré Město a Josefov) ještě před svítáním, jiní se podřídili až policejním výzvám.

Události dne: Záchranáři se snaží přilákat lachtany zpět do zoo

Viděli jste ve středu lachtany v rozbouřené Vltavě? Není to nic nemožného. Tři ze čtyř lachtanů z pražské zoo se totiž kvůli povodni dostali na svobodu.

Záchranáři se nyní snaží, aby se uprchlíci co nejrychleji vrátili zpátky do zoologické zahrady v Troji.

„Tři lachtani se dostali pryč, ale jeden už je zpátky, zbývající dva má pod kontrolou tým zoologů a policistů. Na všechno dohlíží rovněž ředitel zoologické zahrady,“ řekl o největším současném problému pražské zoo v Troji vedoucí oddělení pro styk s veřejností Vít Kahle.

„Je to složité, ale pokoušíme se lachtany přilákat do zahrady. Doufám, že se nám to podaří. Situace se mění každým okamžikem,“ řekl.

O tom, že by se lachtani mohli dostat na svobodu podle Kahleho zaměstnanci zahrady předem věděli. „Raději jsme ale zachraňovali zvířata, kterým by voda mohla ublížit - gorily, hrochy. Voda lachtanům tolik nehrozila. Z vodních zvířat jsme stihli evakuovat například tučňáky,“ brání se podcenění situace Kahle.

V pražské zoologické zahrdaě se ztratila kvůli záplavám i dva hrošíky liberijské, pohřešována je jedna hrošice.

S novou realitou bojovali na tvrdých vojenských lehátcích ve třídách základních škol obyvatelé tradičně povýtce proletářského Karlína stejně jako noblesního Starého Města. Často do evakuačního centra přišli jen nalehko problémem se v prvních hodinách stal nedostatek vody, potravin či přikrývek.

Organizátoři ale problémy většinou rychle zvládli. Do středisek navíc nosili lidé ze „suchých míst“ deky, pitnou vodu, hračky pro děti i žrádlo pro psy. Všechno přišlo vhod.

V opuštěných čtvrtích, které novináři rychle překřtili na „města duchů“, zatím patrolovali policisté a záchranáři. Nejprve po suchu, s přibývajícími hodinami již jen na člunech.

V domech, které záchranáři prohlédli krátce po evakuaci a označili za prázdné, se nacházeli stále další a další lidé. Jak voda stoupala, mizelo jejich původní odhodlání přečkat potopu doma. I oni nakonec byli rádi, když si jich projíždějící policisté, před kterými se krátce předtím schovávali, všimli.

Praha, záplavy, Karlín, foto Jan Hrouda 15.8.2002

„Tito lidé neuposlechli výzvy k evakuaci, dělali si z toho legraci. Když zjistili, že jsme si nevymýšleli a voda opravdu přišla, tak zdržovali složky, které mohly dělat něco jiného,“ rozčiloval se starosta Prahy 8 Josef Nosek.

V době, kdy hasiči s krajním vypětím vytahovali ze zatopených domů váhavce, pokoušeli se do zatopených míst dostat lidé, kteří z nich původně odešli. Potajmu se tam pokoušelo vklouznout i několik zlodějů.

Vítané vytržení ze samoty

Policisté, kteří měli tento těkavý pohyb usměrňovat, stáli na hlídkách celé hodiny. I oni přišli o úřadovny a neměli si ani kde odpočinout. „Je to horší než demonstrace proti MMF,“ stěžovali si někteří.

Evakuace se podle pracovníků ubytovacích středisek nicméně stala pro některé lidi vlastně vítaným vytržením z osamělého života. „Mnozí byli velmi šťastní a děkovali, že je někdo vzal při evakuaci s sebou. Jsou velmi skromní a za všechno děkují,“ všímala si Hana Vítová ze základní školy Na Smetance v Praze 2.

Utrpení pro jedny, rozptýlení pro jiné již pomalu končí. Jak se ale ukazuje, ne každý se bude mít kam vrátit. Některé domy podemleté vodou již spadly, dalším to hrozí. 25 000 lidí z Karlína tak zůstane bez domova asi další dva týdny.

Události dne: Desátá oběť řádícího živlu

Zřejmě největší přírodní pohroma v dějinách země si ve středu vyžádala v Česku desátý lidský život: na Písecku se ve svém domě utopil 81letý muž, který odmítl výzvy k evakuaci.

Vypjaté chvíle zažila ve středu přehrada Orlík, která nestačila odpouštět přibývající vodu a hrozilo její přelití. Hladina přestala stoupat jen krátce před tím, než dosáhla vrcholu hráze.

Záplavy ochromily řadu dopravních tepen v zemi. Na dálnici mezi Prahou a Teplicemi se zřítil most.

V zaplavených městech na jihu a západě země začala voda opadávat. Značné obavy naopak zavládly ve středních a severních Čechách.

Na některých místech se schylovalo k ekologické katastrofě: rozvodněné Labe zalilo areál Spolany v Neratovicích, odkud hrozí únik rtuti a dioxinů.

Voda ohrožovala i továrnu Kaučuku Kralupy. Ve Strakonicích z místního podniku ČZ uniklo do obytných čtvrtí města množství oleje.

Česká vláda se včera také rozhodla přijmout humanitární pomoc, kterou jí nabízí řada zemí. Již zamířila do Česka technika z Belgie.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...