Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sex, drogy, Beatles a rasová apokalypsa. Manson vládl kultu, který ubodal těhotnou ženu režiséra Polanského

Lidé

  5:00
LOS ANGELES / PRAHA - Sám sebe nazýval Ježíšem a ďáblem v jedné osobě. Nikdy nikoho nezabil, přesto patřil k nejznámějším sériovým vrahům světa. Charles Manson byl vůdcem kultu, který v 60. letech spáchal osm vražd. Celým světem otřásla vražda herečky a modelky Sharon Tateové, která byla v osmém měsíci těhotenství.

Sharon Tateová a Charles Manson. foto: ČTK/AP

Sérioví vrazi

Server Lidovky.cz vám od ledna vždy na začátku týdne přináší seriál - příběhy největších sériových vrahů světa. Všechny případy najdete na www.lidovky.cz/vrazi.

Sérioví vrazi.

Znal ho celý svět, ale když v polovině listopadu 2017 Charles Manson zemřel, netruchlilo pro něj moc lidí. Manipulátor, zloděj a odsouzený vrah davy nedojímal. Zločiny jeho Rodiny, jak se kult nazýval, byly brutální a šokovaly svět i po desetiletích.

Ale jak to vůbec všechno začalo?

Ráno 9. srpna 1969 dostal policista Robert Bulbridge hlášení o vraždě muže na losangeleské adrese 10050 Cielo Drive. Okamžitě tam se svým hlídkovým vozem zamířil. Bulbridge byl na adrese jako první policista. Vešel dovnitř a okamžitě zjistil, že tohle nebyla „obyčejná“ vražda jednoho muže.

„Na vstupních dveřích bylo krví napsáno ’prase’. Uvnitř domu byli všichni mrtví. Byl to děsivý pohled,“ popisoval policista později. Bylo jasné, že jde o brutální několikanásobnou vraždu. Místo činu přebral detektiv Mike McGann. U vchodu na pozemek si všiml, že je přestříhané telefonní vedení. Na příjezdové cestě stál automobil. Uvnitř byl zavražděný 18letý mladík Steven Parent.

Všude v domě Tateové byla krev.

V domě našel detektiv jako první 26letou herečku a modelku Sharon Tateovou a vedle ní kadeřníka hollywoodských hvězd Jaye Sebringa. Právě Tateové, manželce režiséra Romana Polanského, patřil dům. Tateová byla v době vraždy osm a půl měsíce těhotná. „Sharon byla ošklivě pobodána, se Sebringem byli k sobě přivázaní provazem, který byl přehozen přes trám,“ popsal v dokumentu Born to Kill? detektiv McGann.

51 bodných ran

Když pokračoval v prohlídce domu, našel za zadními dveřmi 25letou Abigail Folgerovou, dědičku sítě kaváren. I ona byla pobodaná, okolo těla bylo velké množství krve.  Venku o kus dále ležel Wojciech Frykowski, přítel Folgerové a kamarád Polanského. Na těle měl 51 bodných zranění a v hlavě díry po úderech tupým předmětem - pažbou pistole.

Režisér Polanski smrti unikl. V tu dobu dokončoval film v Evropě. Okamžitě se vrátil do LA a zlomený vystoupil na tiskové konferenci. „V domě je všude spousta krve. I kolem kolébky a dětského oblečení...“ Policisté ho museli vyloučit jako podezřelého, proto ihned podstoupil test na detektoru lži. Detektivům bylo poté jasné, že s vraždami nemá nic společného.

Svatba Polanského a Tateové.

Vražda otřásla nejen Hollywoodem, ale i celým světem. Kdo mohl zabít oblíbenou modelku a herečku, navíc těsně před porodem? ptali se všichni. Nejvíc vyděšení byli lidé v Los Angeles, nakupovali hromadně zbraně a pořizovali si hlídací psy. Ti movitější si najímali ozbrojenou ostrahu.

Panika vypukla hlavně den pro vraždě Tateové. Pouhých 24 hodin po odporném činu totiž někdo v jiné části Los Angeles zavraždil majitele obchodu Lena LaBiancu a jeho ženu Rosemary. I tato dvojice byla ubodána. Sedm mrtvých během dvou nocí zmobilizovalo celou losangelskou policii. Jenže i přes obrovské nasazení se výsledky nedostavovaly. Všechny stopy vedly do slepé uličky...

Uplynuly tři měsíce. K vyšetřovatelům se pak dostaly jen těžko uvěřitelné informace o tom, že ve vězení jakási mladá žena vypráví svým spoluvězeňkyním, že to ona ubodala Tateovou a že navíc ochutnala její krev. Tou ženou byla 21letá pohledná brunetka, na první pohled milá dívka, Susan Atkinsová.

Susan Atkinsová alias Sexy Sadie.

Detektivové se za Atkinsovou rozjeli. Ta výměnou za slib, že nedostane trest smrti, začala s policisty spolupracovat. Před vyšetřovateli se otevřel pohled na bizarní kult mladých lidí, z nich většina pocházela ze středních vrstev, vedený malým mužem – 35letým kriminálníkem Charlesem Mansonem. Pro své následovníky – hippies – byl něco jako Bůh, poslouchali jeho příkazy i když jim říkal, ať zabíjejí. 

Už ve 13 letech loupil se zbraní v ruce

Manson byl nechtěné dítě prostitutky, narodil se v roce 1934. Žil u příbuzných, v podstatě ale vyrůstal na ulici. Protože byl drobného vzrůstu, nemohl si na ostatní vyskakovat silou. Místo toho se naučil, jak se lidem vlichotit, jak je „přečíst“ a jak je ovládat.  Už v mladistvém věku loupil, ve 13 letech dokonce se zbraní v ruce. Domovem mu byla polepšovna, později nápravné zařízení pro mladistvé.

Mnoho lidí nechápalo, jak mohl Manson zmanipulovat mladé lidi k zabíjení.

V 50. letech vyměnil loupeže za pasáctví. Malý kriminálník jednoho dne ve vězení objevil hudební talent a začal skládat podmanivou hudbu. Spoluvězňům se v 60. letech jeho hra na kytaru líbila. Za mřížemi byl v letech 1960 -1967 za „prodávání“ 16leté dívky. 

Když vyšel na svobodu, dostal se do centra hnutí hippies – San Franciska. Ulice byly tehdy plné polonahých mladých lidí, kteří tancovali a brali LSD. Nespokojení mladí okolo dvaceti let v něm spatřovali duchovního vůdce.  Jeho kouzlu podlehly 23letá knihovnice Mary Bruunerová, 19letá uprchlice z domova Lynette Frommeová, 19letá flákačka Susan Atkinsová či 20letá Patricia Krenwinkelová, která chtěla být jeptiškou.

Pro některé z nich představoval Manson ideální otcovský typ, navíc je uměl oblouznit svými řečmi a písněmi o víře a světě. Mansonova Rodina si koupila starý školní autobus, ve kterém putovala po Kalifornii. K Rodině se cestou přidávali další lidé, jiní zase odcházeli. Jejich cesta doslova odrážela heslo tehdejší generace: sex, drogy a rokenrol. Když jste byl členem Rodiny a chtěl jste sex, stačilo říct jedné z mladých krásných dívek. Pro muže z rodiny to byl splněný sen.

Vysmáté vražedkyně jdou k soudu. Zleva Susan Atkinsová, Patricia Krenwinkelová a Leslie Van Houtenová.

Manson měl jedno přání - chtěl se stát profesionálním muzikantem. Jenže hudební studia občas něco slíbila, nic z toho však nakonec nikdy nebylo. Rodina si nakonec pronajala ranč v kopcích nad Los Angeles.  Skupina mladých žen a mužů tam prohlubovala svou oddanost Mansonovi. Žil tam i 23letý bývalý nadějný atlet Tex Watson či „královna plesu“ – 20letá Leslie van Houtenová.

Co dál s životem?

Většina z těchto mladých lidí byla na rozcestí  – nevěděla, co dál se životem. Všem zatím stačila svoboda, muzika, drogy a inspirativní vůdce. A také hromadné sexuální orgie. Susan Atkinsová tak dostal třeba přezdívku od guru Mansona „Sexy Sadie“. Manson o sobě začal mluvit jako o Bohovi. Prohlašoval, že je Ježíš a ďábel v jedné osobě.

Susan Atkinsová s dalším členem Rodiny na farmě nad Los Angeles.

„Bůh“ Manson v létě 1969 začal kázat své evangelium o rasové válce a konci světa jménem Helter Skelter. Název Helter Skelter převzal od Beatles, inspiroval se jejich písní z roku 1968. Pro Mansona a jeho kult představovaly některé písně „Brouků“ zakódované poselství k apokalypse. Manson líčil svým následovníkům, že vytvoří novou civilizaci.

V květnu 1969 postřelil Manson drogového dealera, o němž se domníval, že je členem afroamerické radikální levicové organizace Černí panteři. Manson pak udělal z ranče pevnost, bál se, že pro si něj Černí panteři přijdou.

Charles Manson si ve vězení nechal vytetovat na čelo X, později ho změnil na...
Sahron Tateová se živila jako herečka a modelka.

V tu dobu si podivného osazenstva ranče všimla policie. „Poslali jsme tam pár agentů v utajení, zkusili jsme tam koupit drogy. Ale neuspěli jsme,“ popsal detektiv Frank Salerno. „Rodina nepřijala mezi sebe nikoho cizího.“ Nakonec policisté Mansona a několik dívek zadrželi. Kauci za vůdce přišel na policii zaplatit člen Rodiny Gary Hinman.

Člen Rodiny nechtěl vydat peníze

Ten se o pár měsíců později stal první obětí vražedného šílenství. Hinmana totiž Rodina začala vydírat, chtěla z něj dostat peníze. Odmítl. 25. července 1969 vtrhla k Hinmanovi trojice lidí. Členové rodiny Bobby Beausoleil, Brunnerová a Atkinsonová Hinmana uvěznili a dva dny se z něj pokoušeli dostat peníze. Neuspěl však ani Manson, který se v domě objevil a Hinmanovi usekl mečem ucho. Pak Beausoleil ubodal Hinmana k smrti. Někdo z trojice pak krví oběti napsal na zeď vzkaz „politické prasátko“ spolu s logem Černých panterů. Chtěli tak policii svést ze stopy...

Herečka Sharon Tateová v dobách své největší slávy.

Tahle vražda rozruch nevyvolala. Až ta další, pětinásobná, o měsíc později. V té době někteří členové rodiny začali Mansona opouštět, zpochybňovali jeho filozofii. Guru tak přitvrdil a přešel k plánu Helter Skelter. 8. srpna večer vyslal Watsona, Atkinsovou, Krenwinkelovou a a 19letou Lindu Kasabianovou do domu hudebního producenta Terryho Melchera. Cíl? Rozpoutat rasovou apokalypsu, vražda měla být připsána na vrub Afroameričanů. Členové kultu netušili, že si dům pronajímá Tateová s Polanskim...

Susan Atkinsová u soudu.

Přestřihali telefonní kabely a vlezli do domu oknem. Watson prohlásil: „Jsem ďábel a přišel jsem rozpoutat peklo.“ Pak všechny na pozemku zavraždili. Zabíjel Watson, Krenwinkelová i Atkinsová. „Tatetovou jsem zavraždila, aby přestalo to její prošení a skučení o život její a jejího dítěte. Řekla jsem jí: Hele mrcho, nemám s tebou slitování, umřeš,“ vypověděla později Atkinsonová. Krví Tateové pak na dveře napsala nápis: prase.

Čtveřice se vrátila na ranč. Druhý den večer je poslal Manson znovu zabíjet, připojili se k nim ještě Van Houtenová a 18letý Steve Grogan. Zavraždili pak manžele LaBiancovi. Měli zabít i kněze a pověsit ho na kříž, ale kostel byl v noci zavřený. Van Houtenová popsala vraždu Rosemary LaBiancové jako zábavu: „Čím víc ran, tím větší zábava.“ Krenwinkelová do břicha LaBiancy vyřezala vidličkou slovo „war - válka“. Vidličku pak policisté nalezli zabodnutou do hrudi.  Mezi nápisy krví na zdi bylo i Helter Skelter.

Šest trestů smrti

Při procesu v roce 1971 dostali nejvyšší tresty Manson, Watson, Beausoleil, Atkinsová, Krenwinkelová a Van Houtenová. Všechny čekala poprava. Jenže o rok později stát Kalifornie změnil úplně všechny tresty smrti na doživotí.

Charles Manson v roce 2012

Manson zemřel ve vězení 19. listopadu 2017 ve věku 83 let. 72letý Watson stále marně žádá o podmínečné propuštění, stejně tak 70letý Beausoleil, slyšel už osmnáctkrát odmítavé stanovisko. Čtrnáctkrát marně žádala o propuštění i 69letá Krenwinkelová.

Atkinsová se nedočkala podmínečného propuštění ani v roce 2008, kdy jí zbývaly měsíce života. Kvůli nevyléčitelné rakovině mozku měla paralyzovanou většinu těla, lékaři jí amputovali nohu a mluvila jen s obtížemi. I když se ve vězení změnila a pomáhala ostatním, příbuzní Tateové byli proti tomu, aby mohla zemřít doma. 24. září 2009 zemřela ve věku 61 let ve vězeňské nemocnici. 

Paralyzovaná Susan Atkinsová při slyšení o podmínenčném propuštění.

Jediný, kdo z šestice z Rodiny odsouzené na popravu má šanci dostat se na svobodu, je 68letá Van Houtenová. Už v dubnu 2016 jí komise doporučila podmínečně propustit, podle ní se za 45 let ve vězení kompletně změnila. Guvernér to však zamítl. 6. září 2017 komise své doporučení zopakovala, nyní se čeká na rozhodnutí guvernéra.

Seriál Sérioví vrazi pro tuto chvíli končí. Vrátí se v průběhu roku 2018.

Další případy

Kathryn Brightová, pátá obět BTK.
Caroline Clarkeová snila o cestě do Austrálie už od 10 let.